• muhammed senel:

  Selamun aleykum hocam dua istiyorum hayirli geceler

 • Kadriye Serttas:

  Selamun aleyküm. Radyonuzu begenerek dinliyorum. Bende cok ümreye gitmek istiyorum sizden dua bekliyorum insaAllah Allah bana da nasip eder. Allah yar ve yardimciniz olsun.

 • KUBİLAY KIRBAŞ:

  Selamün aleyküm… Umreye gitmeyi,beytimizi tavaf etmeyi,efendimizi ziyaret etmeyi çok istiyorum.Sizden dua istiyorum Allah nasip etsin İnşallah…Allah razı olsun Hayırlı yayınlar…

 • isa yenidünya:

  Allah (cc) utandırmasın…

 • FURKAN EFE:

  YAYININIZ ÇOK KALİTELİ BIKMADAN DİNLEMEKTEYİZ. EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.

 • TAHSİN KADİROĞULLARI:

  ALLAHIM BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN…

 • RECEP YAVUZ:

  selamüaleyküm hayırlı yayınlar

 • sadık bayrakoğlu:

  ramazan Özsarı hoca beytullahta ben dua ile

Mesaj gönderin!


07.14.2014 tarihinde admin Tarafından Yazıldı.
Okunma
0 yorum

 

Ali Ulivi Uzunlar Hoca Kimdir?

 

ali-ulvi-uzunlar Ali Ulvi Uzunlar, 1959 yılında Of’un Erenköy Köyünde dünyaya geldi. Hoca Efendi, babası Hüseyin Efendi tarafından henüz 5 yaşında iken dini ilim tahsili için Bayburt’un Zargide Köyüne, Mustafa Candan Hoca Efendi’nin yanına gönderildi.İlim tahsiline 5 yaşında burada başlamış oldu.

2 yıl sonra hafızlık yapacak seviyeye gelen Ali Ulvi Hoca Efendi, 7 yaşında iken Gülen Köyünde Fotgeneli Abdullah Karamolla Hoca Efendinin nezaretinde hafızlığa başladı ve henüz 9 yaşına yeni varmışken hafızlığını tamamladı. Hafızlık tahsiline müteakip kendi köyüne dönen Hoca Efendi, Arapça ilmi tahsiline ilk hocası olan Mustafa Candan Hoca Efendide başladı.1970’li yıllarda Uğurlu’da (Çifaruksa) Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Efendi’den talim ve feraiz dersleri aldı.

Aynı zamanda hafızlıktan sonra kendi köyünde başladığı ilkokulu, başarısından dolayı 4. sınıftan başlayarak tamamladı. İlim tahsiline birçok alim gibi gurbetle başlayan Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendi, 1972 yılında tekrar kendi köyünden ayrılarak dini ilimlerde ilerlemek üzere İstanbul’a Yeşil Camii Kur’an Kursuna geldi. Başta İstanbul Eski Merkez Vaizi İhsan Mehmetalioğlu ve Bayram Karamustafaoğlu Hoca Efendi olmak üzere birçok saygıdeğer hoca efendiden sarf, nahiv, fıkıh, tefsir, hadis dersleri almaya başladı. Ayrıca Eski Müftülerden Mehmet Şirin Doğan Hoca Efendi’den Muhtaserul Mani, Gazi Beyzavi Tefsiri; Muhammed Savaş ve Halil Gönenç Hoca Efendilerden fıkıh konularında yüksek ilim tahsilinde bulundu.Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendi bir yandan dini ilim tahsiline devam ederken diğer yandan da okul tahsilini yarım bırakmayıp İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi derslerini vererek kısa zamanda Ortaöğretim programını bitirmiş oldu.

Daha sonraki yıllarda İlahiyat Yüksek Okulu tahsilini de tamamladı.Hem dünyevi hem de uhrevi ilimlerde yol katettikten sonra kendisini tamamen İslami İlimlere veren Hoca Efendi, bulunduğu Yeşil Cami Kur’an Kursunda ilmi ve ameli vesilesiyle 1975 yılında henüz 16 yaşında iken kısmi hocalık görevine başladı. 3 yıl boyunca ilim okuma ve okutmayı birlikte devam ettirdikten sonra 1978 yılında aynı kursta hocalığa; 1993 yılında da yöneticilik görevine getirildi.

Aynı süre zarfında İhsan Hoca Efendi’nin isteği üzerine Bayrampaşa Vatan Camii’nde yatsı namazı dersleri ve Cuma sohbetlerini icra ederek burada da ilim ve irşad görevine devam etti. Yeşil Cami Kur’an Kursunda 30 yıla yakın yöneticilik ve hocalık yaptıktan sonra 2002 yılında tayini Bayrampaşa Kocatepe Camii’ne çıktı ve burada imam hatiplik görevine başladı.İmam Hatiplik görevinde iken dahi ilim okuma ve okutma sevdasından vazgeçmeyen Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendi, elindeki yok denecek kadar az olan imkanları kullanarak 2003-2004 yıllarında Kocatepe Kur’an Kursunu kurdu. Kısa zamanda tam kontenjanla hizmet vermeye başlayan Kur’an Kursu bugün 300’ün üzerinde öğrenciyle eğitim-öğretimine ve hafız yetiştirmeye devam etmektedir. Halen Diyanet İşleri Başkanlığında Müftülük, Vaizlik; Eğitim Merkezlerinde Din Görevlisi; Din İşleri Yüksek Kurulunda görev yapmakta olan birçok talebesi mevcuttur.

İmam Hatiplik, hocalık ve yöneticilik görevlerine devam eden Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendi, ilim irşad görevine kitap, dergi yazarlığı, sosyal meselelere yönelik çalışmalar, internet ve radyo sohbetleri hizmetlerini de eklemiştir. 1995 yılında toplumdaki ihtiyaca binaen “İmanın Özü” adlı kitabını hazırlamış ve yayımlamıştır. Yine 2000 yıllarında selam konusunda eksikliklerin var olduğuna ve müstakil eser azlığı olduğuna kanaat getirerek bir kitap yayımlamaya karar vermiş “Selam Risalesini” kaleme almıştır.

Sosyal olaylara karşı oldukça hassasiyet ve ilgi sahibi olan Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendinin “Evladın ebeveyn üzerine olan hakları, Nema ödemelerinin İslami açıdan durumu, Vakit namazlarının öncesi ve sonrasında yapılan zikirlerin bidat olup olmadığı” gibi birçok farklı sosyal konu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığının ve Müftülüklerin istekleri üzerine yapmış olduğu çalışmalar mevcuttur. Kasr-ı Arifan dergisinde yazarlığa devam eden Ali Ulvi Hoca Efendi’nin Kocatepe Camii’nde devam ettirmiş olduğu Pazar Sabahı Sohbetleri ve Lalegül Fm’de Çarşamba günleri akşam sohbetleri devam etmektedir.

Evli ve 6 çocuk babası olan Ali Ulvi Uzunlar Hoca Efendi, yetiştirmiş olduğu birçok talebesi gibi kendi 5 evladını da hafız yetiştirmiş; diğer evladını da yaşı gereği henüz yeni hafızlığa başlatarak başta hafızlık olmak üzere dini ilimlere ne denli önem verdiğini göstermekte ve hayatını Allah’ın (c.c.) rızasına adadığını bu vesile ile ortaya sermektedir.

 

 

 

 

Resimler
Kabe Resimleri 5
Kabe Resimleri 4
Kabe Resimleri 3
Kabe Resimleri 2
Kabe Resimleri 1
Kabe Resimleri
Yorum